Roczny plan pracy 2020/2021

ZADANIE I

Rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolem, a środowiskiem rodzinnym dziecka w oparciu

o projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury" autorstwa Anety Konefał, dyrektora Przedszkola Publicznego Nr 1 w Kolbuszowej.

Cele:

• zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
  • tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
  • wprowadzenie dziecka w świat literatury,
  • budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
  • przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
  • kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
  • rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
  • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
  • kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,
  • włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
  • promocja przedszkola,
  • rozwijanie współpracy między nauczycielami.

ZADANIE II

Rozwijanie kreatywności i kompetencji cyfrowych uczniów za pomocą dostępnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz bezpieczeństwo korzystania z mediów cyfrowych  (niwelowanie uzależnień).

Cele

• Zwrócenie uwagi dzieciom na pozytywne aspekty związane z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.
  • Uświadomienie dzieciom, że niekontrolowane używanie mediów cyfrowych często prowadzi do e-uzależnień.
  • Rozwijanie w dzieciach potrzeby alternatywnych form spędzania wolnego czasu bez mediów cyfrowych.
  • Uświadomienie dzieciom, że ciągłe życie w bezpośredniej bliskości cyfrowych urządzeń mobilnych negatywnie wpływa na relacje w rodzinie.
  • Docenienie wspólnych aktywnych form zabawy dzieci w opozycji do samotnego używania mediów cyfrowych
  • Zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa związane z używaniem mediów cyfrowych w domu
  • Zidentyfikowanie wszystkich możliwych negatywnych emocji i potencjalnie szkodliwych reakcji wynikajacych z braku możliwości korzystania z cyfrowych urządzeń mobilnych
  • Ukazanie negatywnych konsekwencji związanych z korzystaniem z mediów cyfrowych bezpośrednio przed  położeniem się spać.
  • Rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci.
  • Rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli.