Program Maluch+ 2022-2029

Nazwa zadania:

„Dofinansowanie żłobka z programu MALUCH+ 2022–2029”

"Zadanie realizowane w ramach rządowego Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029”

W dniu 03.10.2023 r. Miasto i Gmina Żabno podpisało dwie umowy w sprawie przekazania dofinansowania na zadanie polegające na utworzeniu łącznie 24 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022-2029.

16 nowych miejsc zostanie utworzonych w Gminnym Żłobku w Łęgu Tarnowskim przy ul. Zborowskiego 37.

Zadanie – projekt FERS pn. ”Zwiększenie liczby miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w istniejącej instytucji żłobka pod adresem: 33-131 Łęg Tarnowski, ul. Zborowskiego 37 (wpis do rejestru 22038/Z) o 16 nowych miejsc oraz utworzenie placu zabaw dla 16 nowo utworzonych miejsc opieki„

W ramach zadania w Gminnym Żłobku w Łęgu Tarnowskim zostało zakupione
i zamontowane następujące wyposażenie żłobka,
m. in. meble (np. szafy, krzesła, stoliki, krzesła do karmienia, bujaki, łóżeczka, przewijak, komplety pościeli), zabawki i pomoce do prowadzenia zajęć (np. pomoce sensoryczne, edukacyjne stoliki, klocki, samochodziki, lalki, wózki, piramidki, wieże, puzzle, sortery, imitacje różnych produktów, zabawki do zabawy w piachu, zabawki interaktywne i wiele innych), kąciki, wózki 6-osobowe.

Ponadto zostanie zakupiony i zamontowany plac zabaw przeznaczony dla 16 nowo tworzonych miejsc. Plac zabaw zostanie zlokalizowany na terenie zielonym wokół budynku.

Grupa docelowa: Dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagające szczególnej opieki, do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub dłużej, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa; rodzice; opiekunowie.

Cel projektu: Utworzenie 16 nowych miejsc opieki w Gminnym Żłobku w Łęgu Tarnowskim i dofinansowanie funkcjonowania tych miejsc w okresie 36 miesięcy

Wartość zadania: 198.560,00 zł

w tym wartość dofinansowania z UE wynosi: 163.851,71 zł

wartość dofinansowania w formie współfinansowania krajowego: 34.708,29 zł

Okres realizacji zadania: od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 01.04.2024 r.

Rezultatem projektu będzie utworzenie 16 nowych miejsc opieki w Gminnym Żłobku
w Łęgu Tarnowskim dla dzieci do lat 3.

Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Miejsca opieki powstałe dzięki programowi „MALUCH+” 2022-2029 umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu do instytucji opieki. Ponadto rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia - w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie opiekunów.

#FunduszeUE

Gminny Żłobek w Łęgu Tarnowskim posiada niezbędne udogodnienia przestrzenne i funkcjonalne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Brak barier architektonicznych w budynku Gminnego Żłobka w Łęgu Tarnowskim:

1. Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, odpowiednio oznaczone

2. Do budynku Gminnego Żłobka w Łęgu Tarnowskim prowadzi utwardzone i wypłaszczone dojście z podjazdem o odpowiednim nachyleniu i szerokości umożliwiające wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim

3. Wokół głównego wejścia zapewniona jest swoboda poruszaniu się osobom z niepełnosprawnościami

4. Drzwi wejściowe do budynku posiadają odpowiednią szerokość z możliwością otwarcia drugiego skrzydła

5. Drzwi otwierają się na zewnątrz

6. Wejście jest na poziomie gruntu

7. Nie ma przeszkód, by wjechać na wózku

8. Otworzenie drzwi nie wymaga dużej siły

9. Drzwi mają wygodną i ergonomiczną klamkę

10. Drzwi są przeźroczyste i są kontrastowo oznaczone

11. Brak progów

12. Szerokie przejścia

13. Gminny Żłobek w Łęgu Tarnowskim wewnątrz został oznakowany za pomocą czytelnych oznaczeń wizualnych informujących o danym miejscu, tj. toaleta, pętla indukcyjna, biuro projektu

14. Korytarz o odpowiedniej szerokości, umożliwia swobodne poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, brak progów, odpowiednia kolorystyka ścian, oznaczenia dla osób niepełnosprawnych, bezpieczna nawierzchnia

15. Pomieszczenia znajdują się na 2 kondygnacjach

16. Odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych

17. W budynku znajdują się schody i winda

18. Drzwi windy otwierają się automatycznie

19. Przyciski sterujące w windzie mają opisy w alfabecie Braille’a

20. Przyciski sterujące w windzie mają duże oznaczenia

21. W windzie są komunikaty głosowe

22. Tablice informacyjne obrazujące sposób poruszania się po budynku

23. Toaleta spełniająca standard architektoniczny tj.  odpowiednia miska ustępowa, umywalka, barierki w toaletach, drzwi o odpowiedniej szerokości zastosowano odpowiednią armaturę, oznaczenie drzwi informujące o funkcji danego pomieszczenia, odpowiednia ilość miejsca umożliwiająca swobodne poruszanie się osoby z niepełnosprawnościami, zastosowano bezpieczną nawierzchnię

24. Strona internetowa placówki jest dostosowana, np. posiada właściwy współczynnik kontrastu miedzy tekstem a tłem, ma możliwość powiększenia rozmiaru tekstu do 200% bez konieczności zastosowania specjalnego oprogramowania.