Komunikacja w Internecie. Gry i zabawy z Neciem 06.04.2020

Utworzono dnia 06.04.2020

KOMUNIKACJA W INTERNECIE
Potrzebne materiały: arkusz III,  kredki
Celem zajęć jest pokazanie dzieciom, na czym polega komunikacja za pośrednictwem Internetu oraz zwrócenie ich uwagi na zagrożenia związane z możliwością poznania obcych osób w sieci.

„Dzisiaj porozmawiamy o Internecie. Jak wiecie, dzięki niemu można rozmawiać z ludźmi, których znamy. Można do nich pisać, rozmawiać jak przez telefon, a nawet widzieć ich w czasie rozmowy dzięki kamerce podłączonej do komputera. Jak myślicie, z kim możecie rozmawiać przez Internet?”.
Zbierz kilka wypowiedzi dzieci. W odpowiedziach dzieci powinny podać bliższą i dalszą rodzinę, kolegów i koleżanki z przedszkola, klasy bądź podwórka. Podsumuj wypowiedzi, zwracając uwagę, że nie można rozmawiać z nieznajomymi i należy mówić rodzicom o wszystkim, co spotyka dzieci w Internecie.

„Przez Internet możecie porozmawiać z dziadkami, ciociami, wujkami, kuzynami. Z kimś z rodziny, kto akurat wyjechał lub mieszka w innym mieście. Możecie rozmawiać z każdym, kogo znacie. Nie wolno jednak rozmawiać z obcymi, nawet jeśli wydają się bardzo mili i przyjaźni. Obcy poznani w Internecie mogą chcieć zrobić wam coś złego, dlatego zawsze jeśli ktoś obcy próbuje się zaprzyjaźnić, zaczepia was w Internecie, mówcie o wszystkim rodzicom”.

Wydrukuj arkusz III. Podaj instrukcję do ćwiczenia, pokazując i omawiając arkusz. Zadaniem dzieci będzie narysowanie w pustych chmurkach czegoś, co mogą powiedzieć innym przez Internet. Dzieci mogą przerysować symbole widoczne na arkuszu lub narysować coś innego.

„Na obrazku widzicie Sieciaki, które chcą porozmawiać ze sobą przez Internet. Zastanówcie się, o czym Sieciaki mogłyby rozmawiać. Narysujcie to w pustych chmurkach. Możecie przerysować symbole widoczne na górze obrazka”.

W trakcie ćwiczenia sprawdzaj, jak dzieci sobie radzą. Rozmawiajcie o tym, co rysują i dlaczego. Podkreślaj, że w Internecie tak samo jak w świecie rzeczywistym wszyscy powinni być dla siebie mili i uprzejmi, żeby nie sprawiać innym przykrości. Kiedy dzieci skończą pracę z arkuszem, podsumuj ćwiczenie.
„W Internecie jak w świecie rzeczywistym trzeba być uprzejmym. Jeśli będziecie dla kogoś niemili, sprawicie mu przykrość. Pamiętajcie, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi i mówić o wszystkim rodzicom. Możecie pobawić się w rozmawianie z innymi przez Internet w domu. Poproście rodziców, żebyście wspólnie skorzystali z komputera i wejdźcie na stronę www.necio.pl”.

Obrazki możesz wydrukować z załącznika

• Scenariusz
    Utworzono dnia 28.04.2020, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych