Moje mocne strony 22.04.2020

Utworzono dnia 21.04.2020

w zeszłym tygodniu, w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne skupiliśmy się na zadaniach pozwalających dziecku na wzmacnianie samooceny. Aby niwelować u dzieci nieśmiałość oraz budować poczucie kompetencji i adekwatny obraz własnej osoby, należy systematycznie pracować nad tym obszarem. Dlatego też na najbliższe dni proponuję kilka prostych zabaw, dzięki którym dziecko ma okazję dostrzegać własne mocne strony, umiejętności oraz własną wyjątkowość.

LUSTERKO – rodzic rozdaje wszystkim uczestnikom zabawy lusterka i prosi
o dokładne obejrzenie swojej twarzy, znalezienie szczegółu, który im najbardziej się podoba i ich wyróżnia. Następnie uczestnicy mają narysować swoje odbicie na kartce. Ważne w tej zabawie jest zwrócenie uwagi na to, że każdy jest niepowtarzalny, każdy ma cechy, które go wyróżniają.

DŁOŃ – na kartce dziecko odrysowuje swoje dłonie. Następnie w miejsce palców wpisuje 5 swoich mocnych stron, co w sobie lubi, z czego jest dumny, oczywiście maluchy mogą umieścić tam rysunki. Potem bierze drugą odrysowaną dłoń swojej mamy, taty, rodzeństwa; wypisuje mocne strony osoby, której „dłoń” otrzymał.
Na koniec zabawy tak uzupełnione rysunki dłoni można zawiesić w widocznym miejscu, by zawsze można było zerknąć na swoje mocne strony.

JESTEM CZŁOWIEKIEM, KTÓRY… – uczestnicy zabawy siedzą na krzesłach ustawionych w kształcie koła. Dla jednego z uczestników brak krzesła. Ten uczestnik stoi w środku i mówi zdanie: „Jestem człowiekiem, który...” – podając swoje ulubione zajęcia, pozytywne cechy - wszyscy, którzy spełniają warunki wyrażone w zdaniu muszą wstać i zmienić miejsce. Wówczas uczestnik któremu brakło miejsca powinien usiąść na zwolnionym krześle. Kto zostanie bez krzesła mówi zdanie: „Jestem człowiekiem...” i zabawa rozpoczyna się od początku.

REKLAMA – uczestnicy zabawy piszą/rysują reklamę w której reklamują siebie jako najlepszego przyjaciela.

RYSUNEK – uczestnicy zabawy otrzymują kartki papieru i pisaki, wypisują swoje imię, wykonują rysunek nt.: „Czułem się ważny gdy...”; po zakończeniu pracy omawiamy rysunki i przygotowujemy wystawę tych prac.

STOKROTKA - przygotowujemy duży szablon stokrotki z zarysowanym środkiem oraz kilkunastoma płatkami wokół. W środku stokrotki dziecko wpisuje swoje imię lub wkleja swoje zdjęcie. Każdy płatek dziecko uzupełnia wpisując swoje charakterystyczne cechy/to, w czym jest wyjątkowe/umiejętności, których się ostatnio nauczyło. Stokrotkę można ozdobić w dowolny sposób.

JESTEM DUMNY Z … - potrzebna jest średniej wielkości tablica korkowa. Pomagamy dziecku przypinać do niej wszystkie rzeczy, z których czuje się dumne. Mogą być to nowo nabyte umiejętności, przedszkolne sukcesy i inne osiągnięcia. Jeżeli dziecko ma problem z ich identyfikacją, subtelnie pomagamy mu w ich rozpoznaniu. Rzeczy, z których dziecko czuje się dumne, mogą być przypinane
w dowolnej formie, na przykład w postaci namalowanych lub wyciętych z gazet obrazków.

MOJE ZWIERZĄTKO -  rodzic pokazuje dziecku obrazki różnych zwierząt i prosi, aby dziecko określiło ich mocne i słabe cechy. Następnie dziecko wybiera te cechy, które najbardziej kojarzy z własną osobą. W ten sposób i dziecko i rodzic dowiedzą się jak postrzega siebie dziecko, czy potrafi znaleźć swoje mocne i słabe strony. Obrazek można pokolorować, wykleić, pomalować.

SUKCESY - rodzic kładzie arkusz papieru, na którym na środku napisane jest MOJE SUKCESY i narysowane są kontury domu, przedszkola i sylwetka dziecka. Każde dziecko wpisuje/rysuje, jakie sukcesy odnosi w domu, w przedszkolu i w kontaktach
z rówieśnikami.

MOJA SYLWETKA - na kartce papieru dziecko rysuje swoją sylwetkę. Na częściach ciała wpisuje to, z czego jest dumne, co czyni je wyjątkowym (noga – świetnie strzelam gole, ręka – pięknie rysuję, głowa – potrafię grać w szachy, uśmiechnięte usta – jestem wesoły).

Proponowane zabawy budują pozytywne relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem, rozwijają emocje, podnoszą świadomość własnych cech oraz kształtują wyobraźnię,
a co najważniejsze - wzmacniają poczucie własnej wartości. Dobrej zabawy J

Pozdrawiam,