Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczne Przedszkole w Łęgu Tarnowskim nr 2

"W głowie się nie mieści" 29.04.2020

Utworzono dnia 29.04.2020

Dzień dobry,

przez ostatnie dni, w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, skupialiśmy się na tematyce emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Jeśli chcemy
u dzieci kształtować umiejętność nazywania i identyfikowania emocji, to zdecydowanie warto sięgnąć po ponadczasową animację „W głowie się nie mieści” („Inside Out” - 2015).

Serdecznie zachęcam do rodzinnego obejrzenia proponowanej bajki, a po skończonym seansie omówienie z dziećmi zawartych w niej treści.

„W głowie się nie mieści” nie jest typową animacją, jakich wiele powstało w ostatnich latach. Jej twórcy zapraszają widza do “zwiedzenia” ludzkiego umysłu i wskazują na wzajemny wpływ tego, co dzieje się w naszym życiu i tego, co rozgrywa się w naszym wnętrzu. Film bazuje na teorii emocji podstawowych, autorstwa psychologa Paula Ekmana. Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza to pięć z sześciu wyróżnionych przez niego emocji podstawowych (w bajce pominięto zaskoczenie), które uznane są za uniwersalne.

Aby uatrakcyjnić pracę z filmem, podaję link do kolorowanek (można je także drukować
i kolorować w tradycyjny sposób):

https://lol.disney.com/games/coloring-pages?fbclid=IwAR296BeUA3uRlbtIHQ8HnEPTLfQELTClr0QbGc59Djy0HQwibgaALczyLRo

Postacie z proponowanej bajki znajdują się pod nazwą: INSIDE OUT COLORING PAGES

 

W celu zachowania równowagi pomiędzy czasem spędzonym przed ekranem a aktywnością fizyczną, podaję kilka propozycji prostych zabaw ruchowych. Proponowane zabawy ułatwiają walkę ze stresem, odreagowanie napięć, nawiązanie kontaktu i współpracy z drugą osobą oraz usprawniają funkcjonowanie społeczne:

  • „Prowadzenie niewidomego” - dziecko zamyka oczy i jest oprowadzane przez partnera zabawy (np. rodzica, rodzeństwo),
  • „Paczka” -  dziecko zwija się w kłębek, druga osoba usiłuje rozwiązać paczkę ciągnąc go delikatnie za ręce i nogi,
  • Dziecko wraz z drugą osobą siedzą złączeni plecami, po czym wstają nie odrywając się od siebie,
  • Bańki – świetna zabawa dla maluchów i starszaków. Wydają się takie proste, a tak naprawdę wpływają na rozwój motoryczny dziecka, rozwój mowy i relaksują,
  • „Supeł” – domownicy stoją w kręgu, ciasno, jedno obok drugiego. Zamykają  oczy
    i wyciągają obie ręce do środka koła. Każdy stara się chwycić dłońmi inne dłonie i kiedy mu się to uda, otwiera oczy. Kiedy wszyscy już trzymają czyjeś dłonie, starają się rozplątać supeł, bez puszczania trzymanych dłoni.

 

Dobrej zabawy J

 

Pozdrawiam,

Anna Drozdowska-Flak

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: