Co myślę, co czuję , co robię? - 06.05.2020r.

Utworzono dnia 05.05.2020

przez ostatnie tygodnie nabywaliśmy i przypominaliśmy sobie takie umiejętności jak identyfikowanie, nazywanie i rozróżnianie emocji. W tym tygodniu nadszedł czas na naukę rozróżniania emocji od myśli i zachowań. W tym celu proponuję trzy zadania:

1)zagrać w grę „Co myślę? Co czuję? Co robię?” -  gra ucząca rozróżniania myśli, uczuć
i zachowań autorstwa Anny Karcz (emocjedziecka.pl); dokładna instrukcja oraz potrzebne materiały znajdują się tutaj: https://emocjedziecka.pl/mysle-czuje-robie-gra-uczaca-rozrozniania-mysli-uczuc-zachowan/

2)wykonać ćwiczenia z przygotowanej specjalnie dla Was karty pracy „Co się dzieje” (karta z instrukcją zadania w załączeniu)

3)na zakończenie zachęcam do zabawy rozluźniającej, dzięki której budowana jest świadomość ciała, koncentrowanie się na jego częściach oraz uczymy się odczytywania sygnałów płynących z ciała. Tego typu zabawy pomagają w pozbyciu się nieśmiałości
i lęków, wdrażają do wytrwałości oraz zapewniają relaks, odprężenie i tym samym dobre samopoczucie. Oto przykład zabawy rozluźniającej: Rodzic mówi dziecku, aby wyobraziło sobie, że jest długim wężem, który pełznie przez grząski teren ku zdobyczy. Dziecko kładzie się na podłodze i wyciąga ręce przed siebie najdalej jak potrafi. Po chwili rodzic prosi dziecko, by spróbowało się poruszyć tak, jak robią to węże – kołysząc się na boki i przesuwając się zygzakiem do przodu (źródło: „Mruczący kotek. Zabawy relaksacyjne dla przedszkolaków” – J. Węglarz, M. Tomaszewska).

Warto zachować kolejność ćwiczeń – gra pomoże nauczyć się rozróżniania emocji, myśli
i zachowań, a karta pracy ułatwi ćwiczenie tej umiejętności w praktyce i wykorzystanie jej podczas codziennych sytuacji. Natomiast zabawa w węża pozwoli się zrelaksować i odprężyć po podjętym wysiłku umysłowym.

Dobrej zabawy J

Pozdrawiam,